Izolacja termiczna budynku

kwi 14, 2014   //   przez janmar   //   Bez kategorii, Porady  //  Możliwość komentowania Izolacja termiczna budynku została wyłączona

makieta_domkutherm_ostat.Domy i budynki to jeden z największych pożeraczy energii – pochłaniają 40 procent jej produkcji, czyli półtora raza więcej, niż cały przemysł. Jednocześnie jest to energia najbardziej marnotrawiona. O ile nowe generacje budynków wykorzystują już większość technologii pozwalających na zmniejszenie zużycia energii, pozostaje nadal problem z budynkami starszymi.

Spośród 12 milionów budynków istniejących w Polsce (w tym 6 mln jednorodzinnych) aż 6,5 miliona powstało przed 1966 rokiem, kiedy nie obowiązywały normy zużycia energii. W wielu z tych budynków przekracza ono 300 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie. Dla przykładu – budynki wznoszone po 2000 roku z zastosowaniem energooszczędnych technologii zużywają 80 kWh/mkw. rocznie, a najnowocześniejsze tego typu obiekty na świecie zadowalają się zużyciem na poziomie 25 kWh/mkw rocznie.

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, ze koszt ogrzewania nieocieplonego lub źle ocieplonego budynku to jego ukryta cena, którą później płaci się przez całe lata. Ponieważ cykl życia domu jest bardzo długi, jego energooszczędność ma o wiele większe znaczenie dla naszych kieszeni niż np. w przypadku samochodu. Nadmierne zużycie energii przez miliony budynków nie tylko zubaża ich użytkowników, ale jest też zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz ziemskiego klimatu.

Według przepisów Unii Europejskiej od stycznia 2009 roku każdy nowo budowany lub podlegający obrotowi budynek musi mieć tzw. „paszport energetyczny” (nazywany też świadectwem lub certfikatem energetycznym), określający zużycie energii. W zależności od niego budynkowi może zostać przypisana jedna z 7 klas energetycznych (od A do G). System oceny ma motywować projektantów, deweloperów i zarządców nieruchomości do traktowania energooszczędności jako niezbędnej cechy budynku. Dzięki niemu również przeciętny Kowalski może się zorientować, czy źle ocieplony budynek jest wart ceny żądanej przy jego sprzedaży.

Niezależnie od świadectw, termomodernizacja jest sposobem na zaoszczędzenie sporych pieniędzy, powinna być więc traktowana jako inwestycja, która wielokrotnie zwróci się w przyszłości. Dla przykładu dobre ocieplenie typowego gierkowskiego „klocka” o powierzchni 120 mkw. pozwala zmniejszyć w nim zużycie energii o ponad 50 procent, co w skali roku daje nawet 10 tys. zł oszczędności. Przeciętnie nakłady poniesione na termomodernizację zwracają się (w zależności od regionu Polski) w ciągu 3-5 lat.

 

Ze względu na fakt, ze największą powierzchnię domu stanowią jego ściany, to właśnie ich izolacja ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia zużycia energii przez budynek. Właściwą izolację termiczną ścian zewnętrznych warto zaplanować już na etapie projektu. Jeśli chcemy ocieplić budynek już istniejący, warto także poznać jego „krytyczne” miejsca i właściwie je zaizolować. Wiele z takich czynności można wykonać samemu.